Kielce, ul. Staszica 5
tel. 344 47 34
 
Zapowiedzi
Hannah. Nieznana historia buddyzmu

W związku z dużym zainteresowaniem filmem będzie on grany  w naszym kinie od 28 PAŹDZIERNIKA do 3 LISTOPADA o godz. 18:15
 
A w ramach premiery filmu będzie można zakupić książki Lamy Ole Nydahla w piątek i sobotę przed seansem od godz. 17:50

Lama Ole i Hannah Nydahl są pierwszymi zachodnimi uczniami XVI Karmapy - nauczyciela buddyzmu Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu. Po latach nauki w Himalajach wprowadzili na jego prośbę przekaz  Buddy, reprezentowany w szkołach buddyzmu tybetańskiego, do naszego kręgu kulturowego. Hannah oprócz udzielania nauk, była również tłumaczem-  przełożyła m.in. z tybetańskiego wiele niedostępnych wcześniej książek, artykułów i tekstów medytacyjnych. Przez 30 lat, niemal do ostatniej chwili swego życia, dzieliła swój czas między odbywanymi wraz z mężem podróżami do założonych przez nich ośrodków medytacyjnych buddyzmu Diamentowej Drogi a pracą z nauczycielami i ośrodkami medytacyjnymi na Wschodzie. Zmarła w 2007 roku. 
Pomiędzy San Francisco a Władywostokiem, powstało do tej pory ponad sześćset ośrodków, które regularnie odwiedza lama Ole. Stwarzają one możliwości praktykowania buddyzmu osobom pracującym, prowadzącym normalne życie, często posiadającym rodziny. Po śmierci Hannah, lama Ole cały czas naucza. Stanowi rzadki przykład buddyjskiego lamy, nie będącego mnichem. Jego nauki dotyczą wszystkich dziedzin ludzkiej egzystencji. To nie tylko filozofia, to też konkretne przykłady zastosowania buddyjskich nauk w codziennych sytuacjach. Swoją wiedzą opartą na doświadczeniu dzieli się m.in. w książkach w których w praktyczny i jasny sposób przybliża zachodniemu odbiorcy buddyjski przekaz. 

Lama Ole Nydahl po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1976 roku. Od tej pory buddyzm  Diamentowej Drogi w naszym kraju wciąż się rozwija. Obecnie istnieje ponad 60 ośrodków w większych miastach, w tym także w Kielcach.
 
„Hannah” opowiada historię niesamowitej i wyjątkowej osoby. Kobiety, która stała się przykładem w czasach, gdy rola kobiet przechodziła transformacje.
 
Dokumentuje on również unikalne czasy, kiedy buddyzm tybetański dotarł na Zachód pięćdziesiąt lat temu, wyłaniając się z idealizmu lat 60. W tamtych czasach ludzie badali swoje umysły przy pomocy narkotyków i zdali sobie sprawę, że nie są one ostateczną odpowiedzią. Kiedy grupka hipisów spotkała uchodźców tybetańskich w Indiach odkryła, że stosowane przez Tybetańczyków buddyjskie metody pozwalają na przekroczenie kolejnych granic umysłu, na odkrywanie nowych horyzontów, których poszukiwali.
 
Hannah i Ole wyróżniali się od początku głębią zrozumienia nauk, sposobem przekazywania ich i mocą inspirowania innych. Podążając za wskazówkami swojego głównego nauczyciela, XVI Karmapy, nie tylko dostosowali nauki buddyzmu tybetańskiego do krytycznych i niezależnych zachodnich umysłów, ale także rozprzestrzeniali buddyzm do miejsc, o których inni nauczyciele myśleli, że są zbyt niebezpieczne.
 
Tworząc ten film chcieliśmy, żeby Hannah było czymś więcej niż każdy inny film dokumentalny o buddyzmie. Chcieliśmy, żeby nie tylko dawał posmak energii i wolności, charakterystycznej dla pracy Hannah i Ole, ale również głębię tego, co to znaczy żyć naukami buddyjskimi w nowoczesnym społeczeństwie.
 
Podróżowaliśmy po Indiach, Nepalu, Dalekim Wschodzie i Europie przeprowadzając wywiady i filmując rekonstrukcje wydarzeń, aby nakręcić żywy dokument o ponad trzydziestopięcioletniej działalności Hannah i Ole. Ale przede wszystkim chcieliśmy przekazać moc i inspirację kobiety, której osiągnięcia i życie były niezwykłe i wyjątkowe.
 
Rezultatem jest film pełen energii i bogaty zarówno pod względem treści, jak i stylu. Jest to testament wspaniałej kobiety i jej życia poświęconego buddyzmowi.
 
Bilety można nabyć na stronie https://ekobilet.pl/kinomoskwa
Uwaga: w panelu Ekobilet do dyspozycji widzów są tylko niektóre miejsca, pozostałe dostępne są w sprzedaży gotówkowej w kasie kina oraz w rezerwacji telefonicznej lub mailowej.
 produkcja: Dania, Hiszpania, Hongkong, Indie, Niemcy, Węgry, Wielka Brytania, Nepal, Bahrajn , 2014
czas trwania: 90 min.
reżyseria: Adam Penny/Marta György-Kessler
scenariusz: Marta Gyorgy-Kessler, Adam Penny
strona polska: https://www.youtube.com/watch?v=iWnkhVhTY8E&feature=youtu.be

Godziny otwarcia,rezerwacja biletów
Nomadland
Minari
Dołącz do nas na Facebooku
KinoSzkoła. Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej
Seanse filmowe dla grup szkolnych
Bueno czwartki
Kino Moskwa - Miejsce Odkrywania Talentów
Bilet dla Ciebie
Regulamin Widza
Na rauszu
 
 

wykonane przez: Omni-Araneo
screens/scr-movie.tpl.html
default.tpl.html